BURSA İL MEM ARGE

TÜBİTAK 1003- Çift Odaklı Öğretim Modeli ile Matematik Okuryazarlığının Geliştirilmesi Projesi

Bursa Uludağ Üniversitesi koordinatörlüğünde, Müdürlüğümüzün destekleriyle yürütülen TÜBİTAK destekli "Çift Odaklı Öğretim Modeli ile Matematik Okuryazarlığının Geliştirilmesi" projesine katılmak için ortaokul matematik öğretmenleri belirlenecektir.
TÜBİTAK 1003- Çift Odaklı Öğretim Modeli ile Matematik Okuryazarlığının Geliştirilmesi Projesi

Bakanlığımız ulusal sınavlarda beceri temelli sorular adı altında Matematik Okuryazarlığı (MO) sorularını kullanmakta ve MO'yu geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu durum matematik öğretim programı özel amaçlarında da belirtilmiş, "Öğrenci, matematik okuryazarlığı becerilerini geliştirebilecek ve etkin bir şekilde kullanabilecektir" ifadesine ilk madde olarak yer verilmiştir.


Bununla uyumlu olarak Bursa Uludağ Üniversitesinde yürütülen TÜBİTAK destekli "Çift Odaklı Öğretim Modeli ile Matematik Okuryazarlığının Geliştirilmesi" adlı proje MO sorusu yazma becerilerinin geliştirilmesi yanı sıra MO'nun ders içinde geliştirilmesi için bir öğretim modeli önermektedir. Müdürlüğümüzün destek ve onayları ile yürüyen projenin planlanan aşamaları şu şekildedir:


1) Bir kısım ortaokul matematik öğretmenine bir dönem boyunca (eylül ayı itibari ile haftada bir gün üç saat) önerilen öğretim modelinin tanıtılması, matematiksel etkinlik ve MO sorusu yazma çalışmaları yapılacaktır.
2) Eğitime katılan öğretmenler arasından belirlenecek öğretmenler ile bir dönem boyunca (ikinci dönemde) sınıf içi uygulama yapılarak, öğretmen eğitiminin eğitim-öğretim sürecine yansıması incelenecektir.
3) Bu çalışmalar sırasında üretilen ders planları ve öğretim materyalleri web sayfası üzerinden tüm öğretmenlere açıklanacaktır.


Bu kapsamda yapılacak eğitim ve ardından sınıfta uygulama çalışmasına katılmak isteyen ortaokul matematik öğretmenlerinin aşağıda yer alan elektronik formu doldurmaları ve "Öğretmenler İçin Okuryazarlık Bilgisi Ön Test" sorularını cevaplayarak "ciftodakliogretim@uludag.edu.tr" mail adresine göndermeleri gerekmektedir. 

Bağlarbaşı Mahallesi 2. Nilüfer Sokak No 43 Osmangazi / Bursa - 90 224 225 25 78

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.